###jitkacharvatova.er.cz na Facebooku a též Twitteru###

JI představuje své vzory v hudbě

27. prosince 2010 v 21:29 | Čmuchal |  Rozhovory/Interviews
Jitka Charvátová
Jitka Charvátová má za sebou dlouhou hudební kariéru. Spolupracovala s legendou českého underground Mejlou Hlavsou. Společně byli členy hudební formace Fiction. Ale do širšího povědomí veřejnosti se zapsala hlavně jako zpěvačka oblíbených Skyline. Letos v lednu si splnila sen, když vydala první sólovou desku Feed My Lion. Pilotní singl Reel Life se stal osmou nejhranější domácí skladbou českého rozhlasového éteru a nyní je k němu připravován videoklip. Ten bude mít v březnu premiéru. Kromě toho zpěvačka také zkouší na jarní turné po České republice.

"Tatínek je muzikant, takže jsem v hudbě vyrůstala a je mým přirozeným světem. Hudba jsou pro mě především emoce, stavy duše, inspirace a taky bezpečná a nekonečná možnost vyjádření se. Někde jsem četla, že když děti od narození vstřebávají hudbu, tak se jim rychleji rozvíjí osobnost, důležitý spoje v mozku a dějí se další dobré věci.
Takže jestli mám nějaký "dobrý" spoj v mozku a dokážu se skrz něj nejpřesněji vyjádřit, tak je to jednoznačně spoj s hudbou. A když to vezmu úplně do důsledku - hudba spojuje," říká elektropopová zpěvačka Jitka Charvátová.Tohle britský duo je z electro scény mým velkým oblíbencem. Objevila jsem je, když jsem byla ještě ve Skyline a nedlouho na to jsme  po nich hráli na RFP, což byl samozřejmě zážitek. Na týhle partě si nejvíc cením hudebního humoru a nečekaných postupů. Tam, kde bych to nejmíň čekala, se ozve něco, co mě zvedne ze židle a pobaví. To se mi nejvíc děje při poslechu alba Crazy Itch Radio. Mám ho pořád u sebe, hlavně v autě, volume doprava a jedu. Klip Take Me Back To Your House je pro mě takovým symbolem jejich nadhledu a hlavně je to prostě zábava.
Tuhle ženu nemusím představovat. V elektronický scéně pro mě No.1. Obdiv nepatří jen jejímu vokálu, ale jejímu kreativnímu duchu, kterýho Róisín umí pustit. Mám ráda její sekáčoartovský oblečky a když se na pražským Ectronic Beats oblékla do jelena, naprosto jsem s ní souzněla. Róisín po odchodu z Moloko vydala dvě sólovky: Ruby Blue a pak následovala druhá deska Overpowered, tou pro mě překonala vše, co dosud dělala. Stejnojmenný singl mám za nejdokonalejší elektropopovou věc.
Další moje "inspirativní" žena, která má místo v mým přehrávači je švédka Robyn. Fungovala už v devadesátých letech, nicméně mě chytla až s albem Robyn, které vydala v roce 2007. Přešla z klasickýho popu do elektra, a to jí neskutečně prospělo. Švédové mají zvláštní melodičnost, a to potvrzuje i Robyn, protože z naprostého minimálu umí vydolovat zázraky.  Nechci být vulgární, ale kombinace elfky, emotivního vokálu a elektra je "..." dobra. Hawk!
Je pro mě ztělesněním svobodného projevu ducha. Je totální ve všem, co dělá. Jeho hlas mě magnetizuje stejně jako jeho balady o lidských osudech a jeho tvorba  ve mně vyvolává velkou úlevu. Jako ochutnávku přikládám výjimečně filmový materiál, mou oblíbenou scénu z filmu Cofee and Cigarettes. Duet - Tom Waits a Iggy Pop, coby dvě hudební hvězdy a odnaučení kuřáci, kteří si u kafe zapálí a u toho se ujišťujou, jak je fajn, že už nekouří.
Jsem na ženský vokály, jak jste si mohli všimnout a další silnou osobností z mých TOP 10 je zpěvačka a herečka Juliette Lewis. I když je hudebně vzdálenější tomu, co dělám, co se týče projevu, je mi dost blízká. Je to nespoutanej živel, kterej mě umí pobavit. Obzvlášť koncerty jsou velkej zážitek. Přikládám důkaz.
Dva roboti z Francie byli moji první ektronickou inspirací. Mám ráda sci-fi a s Daft Punk si pravidelně lítám do vesmíru. Pořád to funguje i po těch letech. Pro mě jsou trendsetři elektronické hudby. Nejoblíbenější album:Homework z roku '96 a legendární klip Around The World.

Tohle britské duo mi odhalil producent mého alba Armin Effenberger (Cartonnage), ulítla jsem na jejich albuSound Mirrors. Jestli pop má mít nějakou podobu, tak pro mě jsou to Coldcut. Je to hodinářská práce podaná s velkou lehkostí a je radost to poslouchat. Vybrala jsem r'n'b song Walk A Mile In My Shoes s hostujícím zpěvákemRobertem Owensem.
Další britský duo, který mi doma rotuje, je La Roux. Uhranula mě jednoduchost, minimal a osmdesátkové zvuky. Loni vydali album se stejnojnenným názvem La Roux a jsou kritikou považováni  za hudební objev loňského roku. To podepisuji a kromě profláknutějšího singlu Bulletproof, považuju za ještě zdařilejší In For The Kill.
Tato dáma toho prožila jako za několik životů. Žila s Mickem Jaggerem, který pro ni psal a v té době ji proslavila píseň As Tears Go By. Po divokých šedesátých letech se vynořila v letech devadesátých, ale pro mě  je vrcholné její album Kissin' Time z roku 2002. Teď má přes šedesát let a její hlas je pravdivou demonstrací jejího života. Bez jakéhokoliv dobarvování v něm odhaluje vše, nedomykavost, skřípot, bolest a smíření. Kdykoliv ji slyším, mám "husinu" a pocit, že se všechno pro ten okamžik zastavilo.
(publikováno na tmusic.cz 28.2. 2010)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaká písnička se Ti líbí od Jitky Charvátové nejvíce?

Real Life 10.1% (90)
Deep Connection 9.2% (82)
Big Demoiselles (feat. Vanda Choco) 11.4% (102)
Human Song 7.2% (64)
Isolated 8% (71)
Likilikila 7.1% (63)
Feed My Lion 5.7% (51)
I'm That Girl 8% (71)
Loose That 6.3% (56)
Smile 9.4% (84)
The Tiger 9.1% (81)
Ego 8.7% (78)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Jitka Charvátová - Feed My Lion